Стажування в Технічному університеті міста Дрезден НОВИНИ

Стажування нашої аспірантки в одному з топових університетів Німеччини. Як це відбувається?

Я мріяла завжди про навчання в Німеччині, так як вивчала німецьку мову з самого дитинства. І ось з’явилась можливість взяти участь у конкурсі на стипендію для стажування в ТУ Дрезден. Для початку треба було знайти професора, у якого є проект з такою ж або подібною тематикою до теми мого дослідження в КПІ імені Ігоря Сікорського. Я передивилась величезну кількість проєктів і знайшла те, що мене зацікавило. Це був проєкт: «Adaptive Lasersysteme mit Wellenfrontregelung und Phasenkonjugation für Strömungsmessungen bei Brechungsindexeffekten». Написала професору листа і надіслала перелік своїх наукових робіт. Через декілька тижнів мені прийшло запрошення від професора, що дало мені можливість взяти участь у конкурсі і отримати стипендію.

Під час стажування мене вразило оснащення лабораторій та можливість замовляти все, що тобі треба для реалізації ідеї.

Зазвичай, над проєктом працює декілька людей. Це і студенти, які пишуть свої дипломні роботи, і PhD, а також керівники наукових груп.

На мене справило враження спілкування між студентами та викладачами, а саме те, що можна попити разом каву, пообідати і обговорити як навчання, так і гарно проведені вихідні.

У студентів є можливість працювати на кафедрі (бути офіційно працевлаштованим). Це може бути робота у лабораторії або ж допомога викладачу з проведенням практичних та лабораторних занять, перевірка студентських робіт. Мені випала така можливість, перевіряти екзаменаційні роботи студентів. Роботи перевіряють декілька викладачів або ж PhD. Наприклад, екзаменаційна робота складається з 20 питань, тобто 4 розділи по 5 запитань. Кожен відповідальний за один розділ. Мій був перший і я перевіряла цей перший розділ з 5 запитань у всіх екзаменаційних роботах, яких було більше ста. Після перевірки оголошуються результати і призначається зустріч, коли студенти можуть прийти і подивитися свою роботу і, можливо, оскаржити певні моменти. Зазвичай, письмові іспити перевіряються більше 1,5 місяця.

Двічі на тиждень проходять семінари на кафедрі. На одному семінарі звітують студенти, про дипломну роботу (на якій стадії виконання), а на другому семінарі PhD презентують свою дослідницьку роботу і обговорюють можливості вдосконалення або ж певні недоліки. Презентації виглядаю дещо інакше, ніж робимо ми. Мінімум тексту (просто підписи фото або схем), а основне розповідають. На мій погляд це корисна практика, так як стимулює активно працювати та вдосконалює навички презентації своїх робіт. У мене теж тепер є досвід презентації, ще й німецькою мовою

Також у мене була можливість відвідувати будь-які лекції, чим я і скористалась. Враження від лекцій були теж позитивні. А саме сподобалося оснащення лекційних зал і спрощення роботи лекторам. Для потокових лекцій є зручна функція, коли викладач пише на планшеті і це відображається на дошці у збільшеному вигляді. Також викладачі використовують мікрофони, тоді всім добре чутно і викладач не витрачає зайву енергію на голосне мовлення.

Кампус мені чимось нагадує КПІ. Теж багато корпусів разом, їдальні (значно краще ніж в КПІ, можу сміливо сказати, що в порівнянні з КПІшними – ресторани).

Дуже класною локацією для навчання є бібліотека. Є зали для навчання у групі, є особисті кабінети, які можна зарезервувати на декілька місяців, та «тихі» зали. Забезпечено вільний доступ до всіх книжок. Можна пройтися вздовж стелажів і обрати ту літературу, яка тебе зацікавила.

В Німеччині, як і в Європі загалом, відрізняється система публікацій наукових робіт. Якщо у нас є окремо наукові конференції та публікації в наукових виданнях (статті), то в Німеччині більш поширені саме публікації на конференціях. Подається стаття на конференцію та робиться доповідь – обов’язково, це є аналогом наших статей. Публікації у наукових журналах не так популярні.

І, наостанок, трошки про спорт та відпочинок))

Перед Різдвом додало святково настрою перетворення логотипу університету в печенюшку.

Колеги влаштували передріздвяний вечір на кафедрі для працівників, студентів та їх родин з глінтвейном і типовими німецькими різдвяними солодощами.

Топову позицію у житті німців займає спорт. В ТУ Дрезден є більше 50 різних видів спорту. Я відвідувала секцію з волейболу та плавання. Один з моїх колег в той же час у сусідньому залі займався скалолазанням. Дуже крутим фактом є можливість в середині робочого дня піти на спорт та трошки відволіктися від роботи. А в літку є цікаві можливості, такі як курс віндсьорфінгу:

В університеті проходить багато тренінгів щодо можливостей працевлаштування, якісного написання резюме, курсів по написанню наукових статей та багато інших тематик. Також є безкоштовні університетські курси іноземних мов. Можна вивчати італійську, іспанську, французьку, китайську, арабську та багато інших.

Культурне життя Дрездену теж досить насичене. При вступі в університет видають невеличкі буклети з різними знижками на відвідування театрів, філармонії, музеїв, виставок. І саме в Дрездені є можливість на власні очі побачити відому картину Рафаеля «Сікстинська мадонна».

Моя порада: використовуйте можливості на повну! Якщо є можливість поїхати на стажування, то зробіть це! А якщо є можливість обрати, коли їхати, то я б радила після другого року аспірантури, коли вже чітко знаєш, що робиш і можеш використати всі ресурси закордонного університету для реалізації задуму і написання наукової роботи у міжнародному виданні.”

Аспірантка кафедри виробництва приладів, Оксана Шмендель

o.shmendel@kpi.ua